Z godzinami nadliczbowymi mamy do czynienia, gdy zatrudniony przez nas pracownik wykonuje pracę poza obowiązujące go normy czasu pracy oraz jest zatrudniony na pełen etat. Za godziny nadliczbowe przysługuje pracownikowi czas wolny lub wynagrodzenie wraz z dodatkiem.
W przypadku pracowników zatrudnionych na niepełny etat (np. ¾ czy ½), mamy do czynienia z godzinami ponadwymiarowymi. W umowie o pracę, zostaje określona dopuszczalna liczba godzin pracy ponad określony etat. Gdy ta wartość zostanie przekroczona pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia oraz dodatku- którego wysokość także może zostać określona w umowie takiego pracownika. Warto zaznaczyć, że limit godzin pracy ponad określony etat musi być niższy lub równy pełnemu etatowi. Dodatkowo, gdy pracownik zostanie zatrudniony na ¾ etatu, zaś liczba godzin ponadwymiarowych przekroczy pełny etat, mamy do czynienia z godzinami nadliczbowymi.
W poniższej instrukcji zostanie przedstawione w jaki sposób są one przedstawione w grafiku:
- Pracownik JAN KOWALSKI jest zatrudniony na ¾ etatu w podstawowym wymiarze czasu pracy. Utworzyliśmy dla naszego pracownika harmonogram pracy na styczeń. Godzinowa norma dla pełnego etatu w styczniu wynosi 152 godzin.
- Okazało się, że pracownik 3,4,5 stycznia musiał zostać dłużej w pracy ze względu na wzmożony ruch w sklepie. W grafiku optymalnym godziny ponadwymiarowe przyjmują nazwę DOPRACOWAŃ, mają kolor niebieski oraz są wprowadzane na grafiku wykonanym (na grafiku planowanym, nie można wprowadzać dopracowań!). Po najechaniu na dzień, w którym powstały dopracowania pokaże się informacja o liczbie powstałych godzin ponadwymiarowych danego dnia:
- UWAGA! W przypadku gdyby nasz pracownik 3 stycznia pracował więcej niż 8 godzin, powstałyby dopracowania oraz nadgodziny. Na grafiku wykonanym kolor tych godzin zmieniłby się na żółty. Również po najechaniu myszą na ten dzień, pokazałaby się informacja podsumowująca liczbę powstałych dopracowań oraz nadgodzin:
Dodatkowo, będąc na grafiku wykonanym oraz klikając w imię i nazwisko danego pracownika a następnie w czerwoną strzałkę na dole strony pojawi się podsumowanie, na którym będziesz mógł sprawdzić powstałą liczbę dopracowań na danym grafiku oraz ogólną liczbę dopracowań w danym miesiącu: