Ta opcja umożliwia ustawienie indywidualnych zasad dla konkretnego ODDZIAŁU w Twojej firmie dotyczących: 


1. ZDEFINIOWANIE ZMIAN DLA KONKRETNEGO KIEROWNIKA WSTAWIANYCH Z KLAWIATURY.

2. INDYWIDUALNE GODZINY NOCNE I USTAWIENIA GRAFIKU

3. INDYWIDUALNE ZASADY PUBLIKACJI GRAFIKU



Pamiętaj nie zaleca się ustawiania indywidualnych godzin nocnych lub zasad publikacji grafiku, jeżeli w twojej firmie obowiązuje jeden regulamin czasu pracy i te same zasady dla wszystkich sklepów.



1. Zdefiniowanie per lokalizacja zmian, które kierownik będzie mógł wprowadzać z klawiatury komputerowej


Aby uruchomić funkcję, zaloguj się na koncie o uprawnieniach Administratora. Następnie kliknij w trzy kropki w prawym górnym roku i przejdź do zakładki USTAWIENIA SUBSKRYPCJI.








I znajdź na liście poniższą opcję.







Następnie wybierz oddział dla którego chcesz utworzyć indywidualne ustawienia, poprzez wyszukanie go na liście - wpisując jego nazwę lub lokalizację.









Teraz kliknij " DOSTOSUJ USTAWIENIE DLA ODDZIAŁU" i wybierz jedną z dostępnych opcji. Nie musisz wprowadzać wszystkich ustawień indywidualnie dla tego oddziału. Jeżeli chcesz dodać tylko możliwość wstawiania godzin z klawiatury wybierz opcję "Godziny zmian". Pozostałe opcje zignoruj.








Po kliknięciu "Dodaj ustawienie" pojawi się możliwość dodania zakresu stałych godzin zmian obowiązujących w tylko w tej lokalizacji. Jeżeli chcesz dodać nową zmianę kliknij DODAJ, jeżeli usunąć już istniejącą USUŃ. W kolumnie OD należy wpisać początek danej zmiany, zaś w kolumnie DO koniec. Dla każdej zmiany możesz zdefiniować kolor oraz symbol ( dużą literę: A,B,C,D,E,F  lub cyfrę 1,2,3,4). 







Po wprowadzeniu zmian, pamiętaj o użyciu przycisku ZAPISZ.





Po zapisaniu tych ustawień kierownik danego oddziału będzie mógł już wprowadzać określone przez ciebie godziny używając klawiatury komputerowej.

 

 

2. Ustawianie indywidualnych godzin nocnych oraz zasad kodeksu pracy na grafiku

 


Należy pamiętać, że ustawienie w tym miejscu globalnych ustawień grafiku lub blokad publikacji grafiku spowoduje, że dlatego oddziału nie obowiązują już ogólne zasady wprowadzone w ustawieniach subskrypcji.


Włącz globalne ustawienia grafików dla tego oddziału. 

  • Włącz globalne ustawienia grafika-  Wprowadzone niżej dane będą obowiązywać tylko dla tego oddzialu.
  • Godziny nocne- określ zakres godzin który ma system rozpoznawać jako godziny nocne tylko w tym oddziale. USTAWIENIE OBLIGATORYJNE !
  • Czas trwania bezpłatnej przerwy [min]- długość bezpłatnej przerwy dla pracowników na umowach o pracę.
  • Zasady Kodeksu pracy- sprawdzanie i wykazywanie błędów w grafiku, łamiących zasady kodeksu pracy - USTAWIENIE OBLIGATORYJNE !
  • Plan obsady - domyślna jednostka czasu Określ czas rozpoczynania i kończenia zmian:

    60 min – zawsze o równej godzinie (np.: 8:00, 14:00)

    30 min – o równej godzinie lub w połowie godziny (np.: 8:00, 10:30)

    15 min – o równej godzinie, w połowie godziny lub w ćwierci godziny (np.: 8:00, 11:30, 14:45)

  • Pracodawca objęty skutkami epidemii- Skrócony do 8 godzin odpoczynek dobowy i do 32 godzin odpoczynek tygodniowy. 
  • Dla pracowników pracujących w oparciu o umowę zlecenie
    • max n dni pod rząd- możliwość określenia ilości maksymalnej ilości dni pod rząd, które można zaplanować dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie oraz outsourcing. 



3. Zablokuj publikację grafiku



W tej chwili administrator może dodatkowo określić jak ma się zachować system względem użytkownika na grafiku planowanym i wykonanym, jeżeli zostanie naruszona, którakolwiek z zasad wymienionych poniżej.






Dostępne opcje :





  • Wyłącz - powoduje wyłączenie wszystkich monitów na obu zakładkach grafiku.
  • Info - powoduje, że w przypadku naruszenia zasady system podświetla godziny na niebiesko i pokazuje odpowiedni komunikat. 
  • Ostrzeżenie -  powoduje, że w przypadku naruszenia zasady system podświetla godziny na żółto i pokazuje odpowiedni komunikat 
  • Błąd -  powoduje, że w przypadku naruszenia zasady system podświetla godziny na czerwono i pokazuje odpowiedni komunikat
  • Blokuj (opcja do wyboru tylko na grafiku wykonanym) powoduje, że w przypadku naruszenia zasady system podświetla godziny na czerwono i nie pozwala w ogóle zapisać takiej zmiany. 
  • Odznaczenie checkbox w kółku przy danej zasadzie powoduje możliwość opublikowania grafiku PLANOWANEGO z błędem, ale z komunikatem i podświetleniem o tym błędzie. Nie dotyczy grafiku wykonanego, który ma swoją zasadę dotyczącą zapisania grafiku z błędem jako BLOKUJ









1. Sprawdzaj czy pracownik ma zapewnione 11 godzin przerwy między zmianami 

2. Sprawdzaj czy pracownik ma zapewnione trzydzieści pięć godzin przerwy w tygodniu 



Niestandardowo w planie


jeżeli zaznaczysz opcję WYŁĄCZ w ustawieniach NIESTANDARDOWO NA PLANIE i odznaczysz checkbox przy "Sprawdzaj czy pracownik..." system w ogóle niczego nie podświetli w przypadku naruszenia 11h odpoczynku i pozwoli opublikować grafik z błędem.








Niestandardowo w planie


jeżeli zaznaczysz opcję WYŁĄCZ w ustawieniach NIESTANDARDOWO NA PLANIE i włączysz checkbox przy "Sprawdzaj czy pracownik..." to system w ogóle niczego nie podświetli w przypadku naruszenia 11h odpoczynku, ale nie pozwoli opublikować grafiku z błędem.









Niestandardowo w wykonaniu


jeżeli zaznaczysz WYŁĄCZ - system w ogóle niczego nie podświetli w przypadku naruszenia 11h odpoczynku w grafiku WYKONANYM i pozwoli zapisać kierownikowi grafik.










Niestandardowo w wykonaniu

jeżeli zaznaczysz INFO- system podświetli zmianę na niebiesko w przypadku naruszenia 11h odpoczynku w grafiku WYKONANYM i pozwoli zapisać kierownikowi grafik.








Niestandardowo w wykonaniu

jeżeli zaznaczysz OSTRZEŻENIE- system podświetli zmianę na żółto w przypadku naruszenia 11h odpoczynku w grafiku WYKONANYM i pozwoli zapisać kierownikowi grafik.










Niestandardowo w wykonaniu

jeżeli zaznaczysz BŁĄD- system podświetli zmianę na czerwono w przypadku naruszenia 11h odpoczynku w grafiku WYKONANYM i pozwoli zapisać kierownikowi grafik.










Niestandardowo w wykonaniu

jeżeli zaznaczysz BLOKUJ- system podświetli zmianę na czerwono w przypadku naruszenia 11h odpoczynku w grafiku WYKONANYM i nie pozwoli ZAPISAĆ  kierownikowi grafiku, dopóki błąd nie zostanie usunięty. 











3. Włącz limit dni roboczych w wybranym okresie - zgodny z ilością dni roboczych dla danego miesiąca, bądź okresu rozliczeniowego.


Czy dopuszczasz, aby w grafiku planowanym ktoś zaplanował więcej dni niż przewidział kodeks pracy w przypadku tego okresu rozliczeniowego. 


System liczy ilość dni wolnych porównując plan do wykonania, a więc w przypadku nadgodzin za które nie został oddany dzień wolny, ten komunikat będzie blokadą na planie do publikacji grafiku. 



4. Włącz limit godzin dziennych dla pracowników z ograniczeniami- ustalany zgodnie z etatem pracownika (dla pełnego etatu, limit wynosi 7 godzin w ciągu doby)

Grafik planowany i wykonany


Czy dopuszczasz, aby osoba niepełnosprawna pracowała więcej godzin w planie lub wykonaniu niż wynika to z jej sztywnej normy czasu pracy: 8,7,6h?  Nie dotyczy pracowników, którzy mają pozwolenie na pracę w nadgodzinach.


5. Włącz limit godzin tygodniowych dla pracowników z ograniczeniam ( ustaw zasadę działania na planie i wykonaniu )

Czy dopuszczasz, aby osoba niepełnosprawna pracowała więcej godzin w planie lub wykonaniu w tygodniu kodeksowym niż wynika to z jej sztywnej normy czasu pracy: norma wynikająca z wymiaru etatu x 5 dni.

Nie dotyczy pracowników, którzy mają pozwolenie na pracę w nadgodzinach.



6. Włącz limit godzin nocnych dla pracowników z ograniczeniami  ( ustaw zasadę działania na planie i wykonaniu )


Czy dopuszczasz, aby osoba niepełnosprawna pracowała w godzinach nocnych? Nie dotyczy pracowników, którzy mają pozwolenie na pracę w nocy od lekarza orzecznika. 


7. Włącz limit delegacji dla pracowników z ograniczeniami  ( ustaw zasadę działania na planie i wykonaniu )

Czy dopuszczasz, aby osoba opiekująca się dzieckiem do lat 4 mogła mieć wprowadzoną na grafiku zmianę DELEGACJA ?





8. Włącz limit rozpoczęcia pracy tylko raz w ciągu dnia (ustaw zasadę działania na planie i wykonaniu 

Czy dopuszczasz, żeby ktoś naruszył dobę pracowniczą w planie ?

Czy dopuszczasz, żeby ktoś naruszył dobę pracowniczą w wykonaniu ?




9. Włącz limit pracy do trzech niedziel pod rząd 


Czy dopuszczasz zaplanowanie pracy na więcej niż 3 niedziele pod rząd w planie ? Uwaga system sprawdza niedziele zarówno zaplanowane jak i wykonane w poprzednich okresach, ponieważ tak kontroluje to PIP!


Czy dopuszczasz zaplanowanie pracy na więcej niż 3 niedziele pod rząd w wykonaniu w ramach nadgodzin?


10. Sprawdzaj czy pracownik ma zapewnione ( ustaw zasadę działania na planie i wykonaniu) 

Czy dopuszczasz, aby pracownicy w Twojej firmie mieli zaplanowane lub wykonanie maksymalnie 2,3,5 dni pod rząd lub koniecznie 2 wolne weekendy?

  • Włącz limit dwóch dni roboczych pod rząd 
  • Włącz limit trzech dni roboczych pod rząd 
  • Włącz limit pięciu dni roboczych pod rząd 
  • Sprawdzaj czy pracownik ma zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu ( ustawienia opcjonalne) 
  • Max N dni pracy pod rząd dla pracownika na umowie zlecenie.
  • Włącz limit godzin pracy dla pracowników na umowie zlecenie



11. Włącz limit maksymalnej ilości godzin dziennie - wartość określana na umowie pracownika

12. Włącz limit minimalnej ilości godzin dziennie- wartość określana na umowie pracownika


Czy dopuszczasz, żeby pracownik miał zaplanowane lub wykonane w grafiku optymalnym mniej niż X h lub więcej niż Xh?


To ustawienie określane jest per pracownik lub per firma. Są takie osoby, które deklarują minimalną i maksymalną długość swojej zmiany ze względów ekonomicznych lub osobistych, np pracuję w systemie równoważnym i zawszę chcę pracować po 12h lub złożyłam wniosek do pracodawcy o indywidualny rozkład czasu pracy. Takie ustawienie wprowadzamy na umowie danego pracownika. Można również odgórnie ustawić te minimalne i maksymalne długości zmiany w ustawieniach subskrybcji dla całej firmy.






13. Sprawdzaj czy pracownik ma umowę w wybranym okresie 


Jeżeli pracownikowi skończyła się umowa, a pracownik miał plan do końca miesiąca to jak ma zachować się system w przypadku tych godzin wystających poza zakres umowy ?


Moja konfiguracja testowa



Przy mojej konfiguracji system blokuje możliwość nanoszenia zmian w wykonaniu do czasu, aż kierownik nie usunie godzin spoza zakresu umowy.






Przy mojej konfiguracji mogę nadal edytować i zapisywać zmiany w planie. 








14. Włącz limit godzin w okresie rozliczeniowym- limit ustalany zgodnie z okresem rozliczeniowym oraz wymiarem etatu pracownika. USTAWIENIE DOTYCZY TYLKO GRAFIKU PLANOWANEGO!


Limit ustalony dla grafiku planowanego, np: na kwartał to 512 godzin dla pełnego etatu. Jak system ma zachować dla planie kiedy zostanie on przekroczony ?


Na wykonaniu można zablokować w ogóle powstawanie nadgodzin.


16. Włącz limit maksymalnej długości zmiany

limit określony zgodnie z systemem czasu pracy, ustalonym na umowie pracownika. Możliwe ustawienie dla planu i wykonania. 

Dla pracownika w systemie podstawowym limit to 8h, dla systemu równoważnego 12h. Co się ma wydarzyć w obu grafikach, kiedy te normy zostaną przekroczone np. w wykonaniu przepracuję 16h ?


17. Sprawdzaj czy godziny grafiku są zgodne z zadaną granulacją- powiązane z ustaloną granulacją w Ustawieniach subskrypcji. 


Jeżeli na planie lub wykonaniu kierownik wstawi niepełne godziny np: 15:23 do 22:32,  które są wyznaczone przez granulację ( 15,30,60 to co ma zrobić system ?)



18. Sprawdzaj czy zmiany pracownik nachodzą na siebie (np: praca w dwóch oddziałach w tym samym czasie)


Co ma zrobić system, jeżeli w jednym dniu kierownik wprowadzi 2 zmiany 08:00-12:00 funkcja A i 11:00-16:00 funkcja B lub te same godziny pracy wystąpią u pracownika w różnych oddziałach w jednym dniu?

Godzina 12:00 pokrywa się w obu zmianach.


19. Ostrzegaj o nadgodzinach dobowych w wykonaniu


Co powinno się wydarzyć, jeżeli nadgodziny dobowe powstaną w wykonaniu ?



20. Praca w dzień, który planowo miał być wolny za sobotę lub niedzielę


Czy dopuszczasz  publikację grafiku, gdy pracownikowi zostaną zaplanowane godziny pracy w dniu, oznaczonym jako dzień wolny za niedzielę lub święto ?


Jeżeli użytkownik wstawi godziny w dniu oznaczonym jako dzień wolny za niedzielę lub sobotę to system poinformuje go kolorem na planie, że taki plan jest niedopuszczalny.


Na wykonaniu jest to zabezpieczenie przed tym, że kierownik usunie oznaczenie W5 lub WN z wykonania i wstawi godziny pracy. Funkcja dotyczy tylko dni oznaczonych jako dni wolne za ..., nie dotyczy pracy w niedzielę, święta i soboty.


 "Praca w dzień, który planowo miał być wolny za niedzielę lub święto"




21.  Informuj o powstaniu dopracowań (plan lub wykonanie)


Czy dopuszczasz powstanie dopracowań w planowanie?

Czy dopuszczasz powstanie dopracowań w wykonaniu?




24. Sprawdzaj pracę w niedziele niehandlową (plan i wykonanie)


Czy dopuszczasz planowanie lub wykonywanie pracy w niedziele niehandlowe ? Powiadomienie sprawdza pracę TYLKO w niedziele niehandlowe.





25. Zaplanowano pracę w niedziele


Funkcja sprawdza zaplanowaną i wykonaną pracę zarówno niedziele handlowe jak i niehandlowe. powiązany z  Sprawdzaj pracę w niedziele niehandlową (plan i wykonanie)  Jeżeli planujesz pracę w niedziele handlowe to nie blokuj publikacji grafiku przy tej opcji.



26.  Sprawdzaj pracę w święta

Czy dopuszczasz pracę w święta w grafiku planowanym lub wykonanym?






27. Zaplanowałeś pracę w dzień wolny- wyznacz inny dzień wolny (sobota, niedziela, święto)



Jeżeli kierownik zaplanuje pracę w sobotę,  niedzielę lub święto to system podświetli mu komunikat: 

"Zaplanowałeś pracę w dzień wolny- wyznacz inny dzień wolny", nie dotyczy zwykłych dni roboczych. Blokada tej opcji wykluczy możliwość udzielania WDW w grafiku wykonanym 



  • Zaplanowałeś pracę w dzień wolny- wyznacz inny dzień wolny





28. Oddaj dzień wolny za pracę w dniu wolnym z tytułu  wolnej soboty, niedzieli lub święta. 


Jeżeli w grafiku planowanym pracownik miał wolną sobotę, wolną niedzielę, wolne święto lub dzień oznaczony jako dzień wolny za sobotę, niedzielę lub święto to na grafiku wykonanym w przypadku pracy w takim dniu powstanie konieczność udzielenia DNIA WOLNEGO ZA PRACĘ W DNIU WOLNYM ale w dniu następującym po takim dniu, nigdy wstecz, ponieważ takie oznaczenie nie zostane w ogóle powiązane z tą pracą. 











29. Pracownik w miesiącu poprzednim miał dopracowania. Zweryfikuj dostępność innych pracowników i zaplanuj godziny pracy innemu pracownikowi.





30. Niezgodne godziny pracy stażysty


Stażysta ma wprowadzone na swojej umowie godziny w których może świadczyć pracę. Jeżeli kierownik wprowadza czas pracy w innym zakresie niż określony w umowie, system podświetli błąd i zablokuję publikację grafiku.











31. Zbyt dużo godzin kompensaty w stosunku do nadgodzin.


Jeżeli w danym grafiku wystąpiły nadgodziny dobowe lub w całym okresie rozliczeniowym są jakieś nadgodziny średniotygodniowe to system uniemożliwi wstawienie kompensaty w wyższej wartości niż suma nadgodzin do skompensowania, aby nie narażać pracodawcy na straty finansowe. 


Funkcja działa tyko na grafiku wykonanym, nie dopuszczamy możliwości kompensowania godzin w grafiku planowanym. System nie obsługuje kompensowania nadgodzin dobowych na przestrzeni okresu rozliczeniowego na wniosek pracownika. 








32. Informuj o nadgodzinach średniotygodniowych w wykonaniu


System podświetli zmianę na ustawiony kolor, jeżeli w jakimś dniu powstaną nadgodziny średniotygodniowe. Nadgodziny dobowe mają oddzielne ustawienie.



33. Dodano kompensatę w dzień bez planu

System uniemożliwi wstawienie kompensaty na grafiku wykonanym w dniu w którym nie było grafiku planowanego.


34. Dodano wyjście prywatne w dzień bez planu


System uniemożliwi wstawienie wyjścia prywatnego na grafiku wykonanym w dzień w którym nie ma zaplanowanych godzin.