„Przepisy nie regulują czasu, przez który należy przechowywać grafiki (harmonogramy).
W takcie prac nad projektem rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej pojawił się przepis zobowiązujący pracodawcę do przechowywania przez okres 10 lat także kopii rozkładu czasu pracy pracownika (harmonogramu/grafiku), zawierającej potwierdzenie, że pracownik otrzymał taki harmonogram. W obowiązującym brzmieniu rozporządzenia ustawodawca zrezygnował jednak z tego rozwiązania.
Wprowadzenie takiego obowiązku wiązałoby się bowiem, po pierwsze, z koniecznością drukowania oddzielnie dla każdego pracownika wszystkich grafików u tych pracodawców, u których są one tworzone w systemach informatycznych, a tak jest najczęściej (jeśli nie są przygotowywane w specjalnie do tego przeznaczonych systemach informatycznych, przełożeni przygotowują je w Excelu).
Po drugie, należałoby od każdego pracownika pozyskać podpis jako dowód zapoznania się z harmonogramem, a po trzecie, takie harmonogramy dotyczące pracowników zatrudnionych po 31.12.2018r. należałoby przechowywać przez 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł, a nie – jak do tej pory – przez okres 3-letni (ponieważ z takim terminem przedawniają się roszczenia pracownicze).
Harmonogramy czasu pracy należy zatem przechowywać przez okres 3 lat.”
Źródło: I. Jaroszewska-Ignatowska, 2. Czy ewidencja czasu pracy jest tym samym, co lista obecności, a jeśli nie, to czym się różni? [w:] Czas pracy w praktyce. Rozwiązania dotyczące czasu pracy związane z COVID-19, Warszawa 2020, s. 189.